Цікава математика

Міжнародний день числа Пі
14.03.2023
14 березня у світі щорічно відзначається одне з самих незвичайних свят – Міжнародний день числа «Пі». З цим числом ми стикаємося вже в молодших класах школи, коли починаємо вивчати коло. Число «Пі» – це математична константа, яка виражає відношення довжини кола до довжини її діаметру. В цифровому вираженні “Пі” починається як 3,141592… і має нескінченну математичну тривалість.
Вперше День числа «Пі» відзначили в 1988 році в науково-популярному музеї Експлораторіум в Сан-Франциско. Придумав це свято роком раніше фізик Ларрі Шоу.

Для чого вчити математику?
02.03.2023
👍Корисні поради від випускниці ХНУРЕ спеціальності прикладна математика Ольги Гавриш, яка працює Senior Program Manager в головному офісі компании Microsoft в США.

Міжнародний день дівчат та жінок у науці
12.02.2023
Це нове свято – як зазначено в резолюції 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН від 22 грудня 2015 року.
Свято засновано “для того, щоб досягти повного і рівного доступу жінок і дівчаток до науки, а також забезпечити гендерну рівність і розширення прав і можливостей жінок і дівчат”.

Передбачення споживання електроенергії
10.02.2023
Актуальна задача: “Як передбачити рівень споживання електроенергії?” Про її розв’язання розповідає випускник кафедри прикладної математики, Максим Шпакович, наразі інженер-дослідник Дослідницького інституту INRIA у Бордо, Франція.
Ви дізнаєтеся про те, що таке математична модель, познайомитесь з задачею прогнозування споживання електроенергії та з методом її розв’язання – лінійною регресією.

Історія винайдення комплексних чисел
21.01.2023
Пропонуємо цікаве відео про історію винайдення комплексних чисел, які стали вирішенням проблеми від’ємної площі в геометрії і зумовили відмову від геометрії як основи алгебри. Зрештою комплексні числа стали незамінними у фундаментальній фізиці – у рівнянні Шрьодінґера, яке описує хвильову функцію.

Цікавий світ фракталів
06.01.2023
В рамках заходу для школярів під час зимових канікул Nure Winter Holidays професор кафедри прикладної математики Кіріченко Людмила Олегівна розповіла про цікавий світ фракталів.
Фрактал – це геометричний об’єкт, який можна розділити на частини, кожна схожа на вихідний об’єкт. Фрактали мають нескінченну кількість деталей і часто самоподібні та масштабовані. У багатьох випадках фрактали можуть бути створені за допомогою повторюваних шаблонів, рекурсивних або ітераційних процесів.

NURE Winter Holidays 2023
03.01.2023







Алгоритм
27.11.2022
АЛГОРИТМ
Спосіб (правило) розв’язання обчислювальних або інших задач отримав назву від переведеного з латинської мови імені Мухаммед ібн Муса Ал-Хорезмі (783-850). Саме цей видатний середньовічний учений вперше сформулював правила виконання арифметичних дій над цілими числами й простими дробами в десятковій системі числення. У латинському перекладі його праця Algoritmi de numero Indorum мала назву «Індійське мистецтво числення, твір аль-Хорезмі», всі правила в ній починалися словами: «Алгоризми сказав:…» Із часом люди забули, що «Алгоризми» — це автор правил, і стали самі ці правила називати алгоритмами.
Саме так ім’я видатного вченого аль-Хорезмі перейшло у термін «алгоритм».

Комп’ютерний зір
11.01.2022
Доцент кафедри Прикладної математики Єсілевський Валентин Семенович розповідає про комп’ютерний зір: Комп’ютерний зір – наш паралельний світ. Як це працює.

Художні фільми про математиків
11.12.2021
ТОП-6 фільмів про математиків
Математика – це не тільки підручники, формули, приклади, правила. Математика — це цікаво, а математики — зовсім не нудні. Переконайся в цьому, переглянувши ці фільми.

Поверхні другого порядку в архітектурі
20.11.2021
Криві та поверхні другого порядку широко використовуються як в давній так і в сучасній архітектурі. Подивимося декілька прикладів.
Музей «Сумайя» в Мексиці, Мехіко.

Фрактали
18.11.2021
Світ очима математиків. Цікава науково-популярна розповідь професора кафедри Прикладної математики Харківського національного університета радіоелектроніки Кириченко Л.О. про фрактали – самоподібні структури, малі частини яких в довільному збільшенні є подібними до них самих.