Кафедра прикладної математики ХНУРЕ

Мова:

Цікава математика

Еварист Галуа – засновник сучасної алгебри

Еварист Галуа – засновник сучасної алгебри

31.05.2024

Еварист Галуа (25 жовтня 1811 — 31 травня 1832) — французький математик, засновник сучасної алгебри.

Ще в підлітковому віці він зміг визначити необхідну і достатню умову існування коренів многочлену, тим самим вирішивши проблему, яка була відкрита протягом 350 років. Його робота заклала основи теорії Галуа та теорії груп — двох основних галузей абстрактної алгебри.

Докладніше
ПРЕМІЮ АБЕЛЯ 2024 ПРИСУДИЛИ ЗА ВИВЧЕННЯ ТЕОРІЇ ЙМОВІРНОСТЕЙ

ПРЕМІЮ АБЕЛЯ 2024 ПРИСУДИЛИ ЗА ВИВЧЕННЯ ТЕОРІЇ ЙМОВІРНОСТЕЙ

15.04.2024

 Премію Абеля, яка є найпрестижнішою у математиці, у 2024 році присудили французькому науковцю Michel Talagrand за внесок у теорію ймовірностей та функціональний аналіз із застосуваннями у математичній фізиці та статистиці. Крім визнання, вчений отримає винагороду у 700 тисяч американських доларів. Про рішення повідомила Норвезька академія наук і літератури в Осло 20 березня.

Докладніше
МАТЕМАТИКА І МІСТИКА

МАТЕМАТИКА І МІСТИКА

28.03.2024

Ця стаття буде особливо цікавою для прихильників містичних історій, які зможуть поєднати математичну науку з передбаченням майбутнього, а відомого англійського математика Абрахама де Муавра віднесуть до вчених, які займалися практичним пророцтвом.

Англійський математик французького походження Абрахам де Муавр народився 26 травня 1667 року в сім’ї лікаря. Його сім’я не була дворянською, тому частинку «де» він добавив з власної ініціативи. У віці 11 років вступив до Протестанської академії, де навчався лише 4 роки, тому що в 1682 році академія була заборонена владою. Муавр продовжив освіту в Сорюмі, де познайомився з теорією ймовірності за працями Гюйгенса. Пізніше протягом року математик слухав лекції з фізики і математики в Парижі.

Докладніше
Математичне рівняння на трильйон доларів

Математичне рівняння на трильйон доларів

16.03.2024

Пропонуємо вашій увазі відео, яке надзвичайно цікаве і навіть трошки філософське. В роздумах і формулах можна побачити і теорію ймовірності, і статистику, і матаналіз (похідні, диференціали, інтеграли), і фізику, і економіку, і навіть трошки психологію. Це мотивує вчити всі ці речі і, споглядати їх “магічний” зв’язок і кожен раз, як вперше, дивуватись, який чарівний та загадковий цей світ.

Докладніше
День числа Ейлера

День числа Ейлера

07.02.2024

7 лютого вважають днем математичної константи e, яку також називають числом Ейлера або числом Непера.

Число e – фундаментальна математична константа. Це число є трансцендентним, тобто не може бути коренем якогось алгебраїчного рівняння з раціональними коефіцієнтами.

Докладніше
14 січня – Всесвітній день логіки

14 січня – Всесвітній день логіки

14.01.2024

14 січня святкують Всесвітній день логіки. Запровадили це свято дві міжнародні організації: CIPSH та ЮНЕСКО. Сталося це у Франції наприкінці 2019 року. Дату для святкування вибрали на честь дня народження видатного логіка XX століття Альфреда Тарського.

Саме логіка, свідомість та мислення є унікальними рисами людини. Але суспільство мало поінформоване про важливе значення логіки. Саме для того, щоб привернути увагу сучасників до цієї науки і було створене дане свято.

Докладніше
Числа Фібоначчі

Числа Фібоначчі

22.11.2023

23 листопада у світі відзначають День Фібоначчі! Леонардо Пізанський був першим великим математиком середньовічної Європи. 

Числа Фібоначчі іноді називають “секретним кодом природи” і “загальним правилом природи”. 

Докладніше
Навколишній світ очима студентів-математиків

Навколишній світ очима студентів-математиків

18.11.2023

Студентський проєкт “Навколишній світ очима студентів-математиків” .

Докладніше
ВІДОМІ МАТЕМАТИКИ НА МОНЕТАХ ТА БАНКНОТАХ СВІТУ

ВІДОМІ МАТЕМАТИКИ НА МОНЕТАХ ТА БАНКНОТАХ СВІТУ

10.11.2023

Стефан Банах 1892-1945 (Польща – 2, 10 і 200 злотих 2012)

Стефан Банах — один з творців сучасного функціонального аналізу, один з двох засновників та безперечних лідерів Львівської математичної школи, професор університету Яна Казимира у Львові та Львівської Політехніки (з 1924), декан фізико-математичного факультету Львівського університету (1939-1941), керівник Інституту математики АН УРСР.

Докладніше
Видатні українські математики на пам’ятних монетах

Видатні українські математики на пам’ятних монетах

03.11.2023

Михайло Остроградський 1801-1962 (Україна – 2 гривні 2001)

Михайло Васильович Остроградський — український математик, механік і фізик. Зацікавлення до математики проявилася в ранньому віці, він вимірював різні предмети: вози, дерева, глибину ярів та криниць. Навчався на фізико-математичному факультеті Харківського університету, де у 1820 році отримав ступінь кандидата наук. У 1822–1828 рр. Михайло вдосконалював свої знання у Колеж де Франс у Парижі, де слухав лекції Ампера, Коші, Лапласа, Пуассона, Фур’є та ін. Незабаром він зробив перші серйозні спроби своїх сил у математиці й особливо в інтегральному численні, за що отримав особливу похвалу від Коші.

Докладніше
Найстаріший посібник з математики

Найстаріший посібник з математики

06.10.2023

Математичний папірус Райнда — навчальний посібник з арифметики, алгебри та геометрії, якому близько 3550 років.

Папірус знайдено у 1858 р. У 1870 р. розшифровано, перекладено та видано. Нині більшість рукопису перебуває у Британському музеї, у Лондоні, решта — в Нью-Йорку. Папірус написано ієратичним письмом справа наліво. Містить умови та розв’язання 84 задач і є найповнішим єгипетським задачником, що дійшов донині. Встановлено, що справжній оригінал, від якого був переписаний папірус Райнда бл. 1550 р. до н. е. писарем Ахмесом, віднесено до другої половині XIX століття до н. е.; ім’я його автора невідомо. Окремі дослідники припускають, що він міг бути складений виходячи з іще стародавнішого тексту III тисячоліття до н. е.

Докладніше
24 вересня – Міжнародний день системного аналітика

24 вересня – Міжнародний день системного аналітика

24.09.2023

🌟Вперше День системного аналітика було відзначено у 2000 році.
24 вересня 2000 року один із шановних системних аналітиків з Америки вирішив, що робота його колег все ж таки заслуговує на увагу широкої громадськості. Він організував величезний пікнік неподалік Чикаго на честь представників цієї поважної професії у всьому світі.

✨Системні аналітики проводять дослідження, аналіз та оцінку вимог, процедур або проблем інформаційних технологій клієнтів, а також розробляють і впроваджують пропозиції, рекомендації та плани щодо вдосконалення поточних або майбутніх інформаційних систем.

Докладніше