Кафедра прикладної математики ХНУРЕ

Мова:

Новини

Семінари підвищення кваліфікації для вчителів

Семінари підвищення кваліфікації для вчителів

09.12.2024

Кафедра прикладної математики разом з іншими кафедрами Університету залучилась до проведення семінарів підвищення кваліфікації для вчителів лійею – інтернату “Обдарованість”.
6 грудня було проведено семінар на тему «Інформаційні технології у викладанні математики у закладах середньої освіти», в якому розглядалися впровадження в викладання STEM дисциплін нових та перспективних інформаційних технологій. Роглянуті розвязки задач з курсу математики  використанням цих технологій.

 

Докладніше
Проєкт CAFU та освітня поїздка до Щвеції Тетяни Баглай

Проєкт CAFU та освітня поїздка до Щвеції Тетяни Баглай

08.11.2024

Студентка групи СТСА-21-1 Баглай Тетяна взяла участь у шведському проєкті CAFU. Тетяна успішно пройшла курс «Innovative and Entrepreneurial Thinking in the Global World», який складався з 8 лекцій. Його читав шведський лектор англійською мовою. На цей курс обирали 200 студентів по всій Україні, та 30 людей із 200 по закінченню курсу обрали для поїздки у навчальний візит до Швеції (м. Упсала) на тиждень. Тетяна Баглай пройшла відбір на тижневий навчальний візит до міста Уппсала, Швеція, який відбувся з 28 жовтня по 1 листопада 2024 року.

Тетяна ділиться своїми враженнями від освітньої поїздки до Щвеції: «Протягом тижня нам проводили різні лектори цікаві лекції на різні теми у корпусі Folkuniversitetet. Також у нас були цікаві екскурсії у Уппсалі та Стокгольмі. Розуміння культурного контексту додала коротка презентація про шведський стиль життя.

Докладніше
Student Tech Challenge 2024

Student Tech Challenge 2024

19.10.2024

Хуавей Україна оголошує про початок реєстрації в командному змаганні для студентів технічних спеціальностей 🏆«Student Tech Challenge 2024».

Учасники мають унікальну можливість взяти участь у розробці інноваційних підходів до вирішення нагальних проблем, поспілкуватися з експертами та менторами, отримати призи та долучитися до наставницької програми компанії «Хуавей Україна».

Докладніше
Таємниці лунок Гіппократа

Таємниці лунок Гіппократа

18.10.2024

Древньогрецькі математики були зачаровані притаманною геометрії красою, симетрією та порядком. Поділяючи з іншими цю пристрасну захопленість, Гіппократ Хіоський показав, яким чином можна побудувати квадрат, рівний за площею заданій лунці – серпоподібній фігурі, утвореній випуклими дугами двох кіл. Знаходження Гіппократом квадратури лунок є одним з найраніших відомих прикладів математичних доказів. Іншими словами, Гіппократ продемонстрував, що площа цих лунок може бути точно виражена через площу прямолінійної фігури, або «квадратури». У наведеному тут прикладі сумарна площа жовтих лунок, що дотикаються вершин прямокутного трикутника, дорівнює площі цього трикутника.

Під знаходженням квадратури древні греки розуміли побудову за допомогою циркуля та лінійки такого квадрата, площа якого була б рівна площі заданої фігури. Якщо таке побудову можливе, про фігуру говорять, що вона є квадрируємою. Греки добре освоїли побудову квадратур многокутників, але задачі знаходження квадратури криволінійних фігур виявилися набагато складнішими. Власне, на перший погляд було вельми сумнівно, що криволінійні об’єкти взагалі можна квадрувати.

Докладніше
МАЙСТЕР КЛАС ДЛЯ УЧНІВ ЛІЦЕЮ – ІНТЕРНАТУ ОБДАРОВАНІСТЬ

МАЙСТЕР КЛАС ДЛЯ УЧНІВ ЛІЦЕЮ – ІНТЕРНАТУ ОБДАРОВАНІСТЬ

16.10.2024

Кафедра прикладної математики разом з іншими кафедрами Університету залучилась до проведення майстер класі для учнів харківського наукового ліцею-інтернату “Обдарованість”.
15 жовтня було проведено майстер клас на тему на тему «Стратегія і тактика в іграх », в якому розглядалися цікаві задачі теорії ігор та теорії прийняття рішень.

 

Докладніше
Семінари підвищення кваліфікації для вчителів

Семінари підвищення кваліфікації для вчителів

11.10.2024

Кафедра прикладної математики разом з іншими кафедрами Університету залучилась до проведення семінарів підвищення кваліфікації для вчителів шкіл та ліцеїв Салтівського району м. Харкова.
11 жовтня було проведено семінар на тему «Прикладні математичні задачі для курсу шкільної математики», в якому розглядалися цікаві задачі прикладної математики та системного аналізу (задачі аналізу даних, теорії ігор, криптографії, прийняття рішень).

Докладніше
Піфагор та його братство

Піфагор та його братство

11.10.2024

    Приблизно 530 року до н.е. давньогрецький математик Піфагор оселився в місті Кротоні в Італії, щоб розвивати там вчення про математику, музику та переселення душ. Хоча багато досягнень, приписуваних Піфагору, насправді можуть належати його учням, ідеї Піфагора (або піфагорійського братства) вплинули на розвиток нумерології та математики на багато століть. Піфагору зазвичай приписують відкриття математичних співвідношень, що відповідають музичним гармоніям. Наприклад, він помітив, що коливальні струни видають гармонійні звуки, якщо співвідношення їхніх довжин виражаються цілими числами. Його також цікавили трикутні числа (рівні кількості кружків, які при складанні разом утворюють фігури у вигляді рівносторонніх трикутників) та досконалі числа (рівні сумі всіх своїх власних додатних дільників). Хоча знаменита теорема, що носить його ім’я (а² + b² = c² для прямокутного трикутника з катетами a і b та гіпотенузою c), була відома індійцям та вавилонянам задовго до нього, деякі дослідники вважають, що Піфагор і його учні були першими серед греків, хто зумів її довести.

    Для Піфагора та його послідовників числа були подібні до богів, чистими і вільними від мінливості матеріального світу. Шанування чисел від 1 до 10 було для піфагорійців своєрідною формою політеїзму. Вони вірили, що числа є живими істотами, які володіють телепатичною формою свідомості. Згідно з їхнім вченням, людина може відкинути своє “тривимірне” життя і досягти телепатичного єднання з цими числовими сутностями за допомогою різних технік медитації.

Докладніше
Відкрито набір до гуртків ХНУРЕ

Відкрито набір до гуртків ХНУРЕ

07.10.2024

Набір до безкоштовних онлайн гуртків ХНУРЕ відкрито ❤️

Для кого?
Для учнів 9-11 класів.

Докладніше
Гральні кістки

Гральні кістки

04.10.2024

Важко уявити собі світ без випадкових чисел. У 1940-х роках завдання генерації статистично випадкових чисел постало перед фізиками під час моделювання термоядерного вибуху. Сьогодні випадкові числа використовуються у багатьох комп’ютерних мережах для регулювання інтернет-трафіку та запобігання перевантажень. За допомогою випадкових чисел формується неупереджена вибірка думок потенційних виборців під час політичних опитувань.

Гральні кістки, спочатку виготовлені з дрібних кісточок копитних тварин, були одним із перших способів отримання випадкових чисел. У давніх культурах вважалося, що боги впливають на результат кидання, тому на результат кидання кісток покладались при прийнятті найважливіших рішень – від вибору правителів до поділу спадщини. Навіть зараз метафора Бога, що кидає кістки, є дуже популярною – достатньо згадати відомий вислів астрофізика Стівена Хокінга: «Бог не тільки грає в кістки, але й іноді плутає нас, кидаючи їх там, де вони не можуть бути видимими».

Докладніше
ТЕОРЕМА ПАППА

ТЕОРЕМА ПАППА

25.09.2024

 

    Припустимо, якийсь фермер хоче посадити дев’ять оливкових дерев таким чином, щоб вони утворили десять прямих рядів по три дерева в кожному. Одним із цікавих способів досягнення цієї мети є застосування теореми Паппа. Якщо три точки А, В, С розташовані в будь-яких трьох довільних місцях на одній прямій, а три інші точки D, Е, F розташовані в будь-яких трьох місцях на другій прямій, то, за теоремою Паппа, точки X, Y, Z перетину сторін у шестикутнику AFBDCE, що перетинається, також будуть лежати на одній прямій. Фермер може вирішити свою дачу і отримати десятий потрібний йому ряд, посадивши дерево В таким чином, щоб точки В, Y і Е також знаходилися на одній прямій.

Докладніше
Квест-гра про Твій ХНУРЕ

Квест-гра про Твій ХНУРЕ

13.09.2024

Першокурснику, маємо для тебе гарячі новини 🔥

Вирішили привітати зі вступом не словом, а ділом, тому підготували квест-гру про #ТвійХНУРЕ.

Докладніше
Брошура Підготовчого відділення ХНУРЕ

Брошура Підготовчого відділення ХНУРЕ

07.09.2024

Вступ — це хвилюючий етап кожного випускника 🎓

Проте цей період значно спокійніший із Підготовчим відділенням ХНУРЕ!

Докладніше