Еварист Галуа – засновник сучасної алгебри
Еварист Галуа (25 жовтня 1811 — 31 травня 1832) — французький математик, засновник сучасної алгебри.
Ще в підлітковому віці він зміг визначити необхідну і достатню умову існування коренів многочлену, тим самим вирішивши проблему, яка була відкрита протягом 350 років. Його робота заклала основи теорії Галуа та теорії груп — двох основних галузей абстрактної алгебри.
Він прожив двадцять років, усього п’ять років з них займався математикою. Математичні роботи, що зробили його ім’я безсмертним, займають трохи понад 60 сторінок. У 15-річному віці Галуа відкрив для себе математику й відтоді, за словами одного з викладачів, «був одержимий демоном математики».
Еварист Галуа, син мера невеликого французького міста Бур-ля-Рен, вважався одним із найталановитіших і найуспішніших учнів коледжу Луї-ле-Гран — знаменитого навчального закладу, де виховувалися Мольєр, Гюго і Делакруа. Юнак вступив до коледжу в 1823 році. За весь час навчання він регулярно отримував нагороди за переклади з грецької і похвальні листи з основних предметів, поки не став помітно втомлюватися і виявляти менше інтересу до гуманітарних наук. Викладачам Еварист пояснив, що давно мріє вступити до Політехнічної школи і всерйоз зайнятися вивченням математики. До того ж саме в цій школі можна було проводити час з республіканцями і обговорювати ідеї нового політичного устрою, який підтримував юнак.
Галуа два роки поспіль складав вступні іспити – обидві спроби закінчилися повним провалом: за практичні завдання він отримував низькі оцінки. Вчені з комісії не могли простежити логіку його рішень і вважали хлопця надто непослідовним. На усному іспиті в Політехнічну школу відповідь Галуа, за словами самого юнака, супроводжувалася «божевільним сміхом екзаменаторів». Роздратований тим, що комісія не може зрозуміти пропущені (а для Галуа — очевидні) кроки вирішення завдання, юнак вирішив самостійно перервати вступні випробування.
Наступного року Галуа вдалося вступити до Вищої нормальної школи, яка готувала майбутніх вчителів та державних чиновників. Там він зміг сконцентруватися на математиці і більшу частину часу приділяти тільки цій науці.
«Математика перетворила його зі слухняного учня на видатного», — говорили про Галуа вчителі.
За чотири роки він зміг не тільки пройти всю програму школи, але й самостійно вивчити ті математичні галузі, в яких було набагато більше ще не досліджених тем, ніж підтверджених тез. Галуа поставив собі завдання знайти рішення алгебраїчних рівнянь в радикалах. І знайшов, незважаючи на те, що вже три століття поспіль найкращі вчені-математики думали над цією проблемою і зійшлися в думках, що завдання нерозв’язне.
Тільки в 16 років Галуа вперше став читати праці з математики, а вже в 20 зробив відкриття, які в майбутньому дозволили йому вважатися засновником сучасної вищої алгебри.
Його роботи, нечисленні та дуже стислі, спочатку залишилися незрозумілі. Лише у 1843 році відкриття Галуа зацікавили Ліувілля. Відкриття Галуа справили величезне враження і започаткували новий напрям — теорію абстрактних алгебраїчних структур. Наступні 20 років Келлі та Жордан розвивали та узагальнювали ідеї Галуа, що перетворили вигляд усієї математики.
Галуа загинув на дуелі, точної причини конфлікту ніхто не знає досі.