МАТЕМАТИКА І МІСТИКА
Ця стаття буде особливо цікавою для прихильників містичних історій, які зможуть поєднати математичну науку з передбаченням майбутнього, а відомого англійського математика Абрахама де Муавра віднесуть до вчених, які займалися практичним пророцтвом.
Англійський математик французького походження Абрахам де Муавр народився 26 травня 1667 року в сім’ї лікаря. Його сім’я не була дворянською, тому частинку «де» він добавив з власної ініціативи. У віці 11 років вступив до Протестанської академії, де навчався лише 4 роки, тому що в 1682 році академія була заборонена владою. Муавр продовжив освіту в Сорюмі, де познайомився з теорією ймовірності за працями Гюйгенса. Пізніше протягом року математик слухав лекції з фізики і математики в Парижі.
1688 року де Муавр осів у Лондоні, де і прожив до кінця життя. Свої наукові праці писав англійською, тому й вважається англійським математиком французького походження. Будучи іноземцем, вчений не міг одразу займатися наукою в Англії, тому заробляв на життя приватними уроками з математики. Незабаром він став дуже відомим математиком.
1692 року Муавр познайомився з Галлеєм, а вже з його допомогою заручився дружбою з Ісааком Ньютоном.
1695 року опублікував першу працю — «Метод флюксій».
Крім того, в 30 років Абрахам де Муавр стає членом Лондонського королівського товариства, а потім — Паризької та Берлінської академії наук.
У 1722 році було опубліковано правило для піднесення до степеня комплексних чисел і так само для обчислення кореня з них. Абрахам де Муавр вивів цю формулу ще в 1707 році. Також де Муавру вдалося залишити свій слід у математичних дослідженнях теорії ймовірності та математичної статистики. Був опублікований ряд його книг і праць на цю тематику.
Найбільш знаменитим математик став після смерті, яку дивним чином собі ж й передбачив, виконуючи математичні розрахунки. Кажуть, що незадовго до смерті де Муавр зауважив, що стає все більш млявим і знесиленим, і йому потрібно все більше часу для сну. Шляхом елементарного підрахунку тривалості сну, він зауважив, що вона збільшується в арифметичній прогресії на 15 хвилин кожного дня. Де Муавр дійшов висновку, що помре тоді, коли тривалість його необхідного сну досягне 24-ох годин. Йому не складно було вирішити цю математичну задачу і вирахувати точну дату, коли це станеться — 27 листопада 1754 року. І він не помилився… Ця дата стала датою його смерті — талановитого математика, який помер в цей день у віці 87 років.
Звичайно, що в 21 столітті математики скептично ставляться до цієї містичної історії. Вони вважають це лише вигадкою, але фактів для спростування цієї легенди досі не знайдено. Тому Абрахам де Муавр залишається математиком, який вивів формулу смерті.
За матеріалами http://www.mmf.lnu.edu.ua/ar/1985