Кафедра прикладної математики ХНУРЕ

Мова:

16 травня – Всесвітній день вишиванки

Всесвітній день вишиванки відзначають щорічно в третій четвер травня. У 2024 році свято випадає на 16 травня.

2006 року в Україні було запроваджено особливе свято — День вишиванки. Ініціатором створення виступила Леся Воронюк, яка на той час була студенткою історичного факультету Чернівецького національного університету. Дівчина запропонувала своїм одногрупникам обрати день та прийти на заняття у вишитій сорочці. Цю ідею підтримали не лише студенти, але й викладачі. З роками традиція стала популярною по всій території України.

Взяти участь у святкуванні Дня вишиванки просто – одягніть вишиванку на навчання чи роботу.

16 травня - Всесвітній день вишиванки

Спеціальних заходів на День вишиванки не існує. Однак щороку в Україні проводять особливий флешмоб, який полягає в тому, що люди одягаються в національний одяг, фотографуються та викладають світлини в соціальні мережі. В мирні часи в багатьох містах проводили концерти, фестивалі, ярмарки та фотосесії. На жаль, під час війни проводити масові заходи заборонено.

Кожен регіон України може похвалитися своїм унікальними вишиванками. Вони відрізняються фасонами, кольором, способом вишивання, орнаментом і візерунками.
Якщо говорити про мотиви, які зустрічаються в українській вишивці, то найдавнішими вважаються геометричні візерунки: різноманітні ромби, зигзаги, кола, хвилясті лінії, меандри, цятки тощо.

16 травня - Всесвітній день вишиванки
16 травня - Всесвітній день вишиванки

Харківська область
Якщо розглянути сорочки межі XIX–XX століть – на них побачимо переважно чорно-червоні кольори (у чоловічих) та різнокольорові квадрати (на жіночих). І чоловіки і жінки носили вишиванки з комірами. Ці деталі одягу обов’язково прикрашали візерунками. Вирізняє Харківщину від інших регіонів те, що орнаменти вишивок виконували саме грубою ниткою – для створення своєрідної рельєфності. Характерний для Харківської губернії мотив вишивки — «Дерево життя». Під мотивом «Дерева» знаходився або зигзагоподібний орнамент (меандр), що символізував підземну воду, або квіти, перевернуті голівками донизу, котрі символізували підземний світ.

У Всесвітній день вишиванки,  16 травня 2024 р., Укрпошта введе в обіг нову поштову марку: із зображенням вишивки Харківської області із серії «Українська вишивка – код нації».

«На новій марці від Укрпошти Харківщина представлена фрагментом вишивки жіночої сорочки ХІХ ст., на рукавах якої мальовниче зображення півників – символу сонця, світла, пробудження життя.

16 травня - Всесвітній день вишиванки

Математика – це не тільки чітка система законів, теорем і задач, але і унікальний засіб пізнання краси.🌟
Математичні закономірності діють однаково ефективно в кристалах і живих організмах, в атомі і у Всесвіті, у витворах мистецтва. ✨